Active Beauty
Tippek a szervezett családi hétköznapokhoz

Stresszmentesen otthon is

Tippek a szervezett családi hétköznapokhoz

A mentális leterheltség új kifejezés egy régi problémára. Egy családot szervezetten és egyben tartani mindig is nagy kihívás volt, azonban nem lehetetlen feladat. A siker az alkalmazott módszereken és eszközökön múlik, melyek által szervezettebb és gördülékenyebb mindennapokban élhetünk együtt.

A szülőknek nagyon fontos, hogy rendszeresen tudjanak egy kis szünetet tartani, hogy mentálisan ne érjék el tűrőképességük határát. Természetesen ezt könnyebb mondani, mint csinálni, és mindannyian tudjuk, hogy szülőnek lenni egy igazi multitasking feladat, így érdemes néhány titkot bevetni a nyugodt családi hétköznapokhoz.

Digitális eszközök bevetése

Előre megszervezett napirend és naptár nélkül egy család sem képes hatékonyan működni. Ha a szülők digitálisan vezetik naptárjukat, könnyen tudják egymással szinkronizálni, így mindig naprakész lehet mindenki a család időbeosztását illetően. To-do listák, emlékeztetők és naptárbejegyzések is küldhetők egymásnak, ma már számos applikáció is segítséget nyújt ebben.

ONLINE VAGYOK, ANYA!

Ami a naptárba kerül, az szent!

Az a legjobb, ha minden héten egy napon le tudnak ülni a szülők, és meg tudják beszélni az egész családot érintő programokat, valamint a saját elfoglaltságokat is. Ha egy programot sikerül fixálni, azonnal kerüljön be a naptárba, amihez innentől kezdve a család minden tagja tudja tartani magát, kifogások nélkül. Természetesen beírhatunk a közös naptárba csak minket érintő, akár előre befoglalt „énidőt” is. Amennyiben azt előre jeleztük és bekerült a naptárba, az szent és sérthetetlen.

Gyerekek naptára

Célszerű a kifejezetten gyerekeket érintő programokat egy külön heti tervezőben rögzíteni, amit mindenki lát valahol a házban kifüggesztve. Jó, ha gyorsan átlátjuk a hétre betervezett eseményeket, így külön színekkel jelölhetjük a program jellegétől vagy a gyermekektől függően a naptárbejegyzéseket.

Házvezetés időnyomás nélkül

Még a gyerekek is be tudnak segíteni a házat érintő feladatokba, általában kifejezetten élvezik is. A szülő feladata azt eldönteni, hogy a gyerek fizikai és szellemi képességeihez milyen házimunka köthető, de mindenképp érdemes kísérletezni. Ha eredményesen be tudnak segíteni a házi teendőkbe, az segít az önbizalmuk és a tudatos magatartásuk kialakításában. Ahhoz, hogy a gyerekek motiváltsága és felelősségérzete fennmaradjon, ne kössünk túlságosan szoros határidőket ezekhez a feladatokhoz! Elég csak körülbelüli támpontokat megadnunk. Például a tiszta ruhák legyenek összehajtogatva és elpakolva szerdáig, a virágokat minden másnap meg kell öntözni, a terasz legyen lesöpörve a hét végére. Bízzuk a gyerekekre, hogy ezen belül ők hogyan szeretnék beosztani az idejüket.

Étkezés aggodalom nélkül

Minden nap főzni a gyerekprogramok, munkahelyi találkozók és kutyasétáltatások között igazi stresszfaktort jelenthet. Ha a hétköznapokon több nyugodt percet szeretnénk, használjuk a vasárnapokat a főzésre, és készüljünk kicsit előre a hétre! Csináljunk több fajta köretet az ételekhez, szedjük ki előre az ebédet dobozokba adagolva, és fagyasszuk le a mélyhűtőben, amit csak később fogunk fogyasztani. A bevált és gyors családi recepteket mindig mentsük el valahova, hogy ne kelljen hosszú perceket eltöltenünk új receptek keresgélésével.

Tartalékok bevásárlása

Az összes szemeteszsákot elhasználtuk, a gyerek autójában lemerült az elem, és még a kávé is épp elfogyott… Ha a gyorsan fogyó és folyamatosan szükséges dolgokból előre bevásárolunk, akkor sok nyugodt percet nyerünk a hétköznapokban.

Tipp! Mindig tartsunk magunknál egy bevásárló listát, amit gyorsan át tudunk futni a boltban, és a hiányzó cikkeket pótolni tudjuk!

Az alvás fontossága

Az alvás rendkívül fontos, pihentető éjszakák nélkül nehéz helyt állnunk a családi hétköznapok forgatagában. Persze mindannyian elfoglaltak vagyunk, de tegyük a szívünkre a kezünket, és kérdezzük meg magunktól, hányszor választottuk az internetezést, a sorozat nézész vagy tv-zést egy korai lefekvés helyett? Ezek jó megnyugtató rutinok lehetnek természetesen, de néha iktassuk ki őket. Aki korán ágyba tud bújni, az másnap könnyebben és sokkal energikusabban kel fel.

Fuvarozás felosztása

Keddenként tenisz, szerdán torna, pénteken születésnapi buli – a gyerekek rengeteg logisztikai feladatot jelenthetnek a szülők számára. Nem csak maga a fuvarozás vesz el sok időt, a közötte lévő órák olykor kárba veszhetnek, ha a köztes idő annyira szűk, hogy nem tudjuk hasznosan eltölteni. Megoldás lehet, ha a család tagjai felosztják maguk között ezt a feladatot a lehető leghatékonyabban: egyikőjük elviszi, másikuk elhozza. Akár más szülőkkel is összefoghatunk, segítve ezzel az ő hétköznapjaikat is.

Időzítő állítása

„Gyerekek, most már tényleg mennünk kell!”. Ismerős mondat? Olykor úgy érezzük, százszor is elismételjük, míg végre sikerül elindulni az egész családdal. Használjunk ilyenkor emlékeztetőt, amit a gyerekek is látnak, így könnyebben el tudják képzelni, mennyi idejük van még hátra. A konyhában használatos tojásidőzítő például szuper megoldás erre.

HA ISKOLÁBA MEGY A GYEREK

Apró ajándékok bevetése

A felkészült szülőknek mindig van otthon egy kincsesládájuk apró ajándékokkal feltöltve. Legyen az egy buborékfújó, egy játék kisautó vagy matricák, bármilyen apró kis meglepetés segítségünkre lehet, ha egy előre nem látott hétköznapi „vészhelyzet” áll elő, és le kell kötnünk gyerekünk figyelmét egy kis időre.

Csak napi 15 perc

A rendetlenség hamar felhalmozódik a gyerekszobában, de sajnos olykor a hálószobában vagy a ruhásszekrényünkben is. Szánjon rá a család minden tagja minden nap csak 15 percet, hogy a kritikus helyeket rendben tartsa. Az erőfeszítés tényleg nem nagy, de hosszútávon visszafizetődik a hatása.

Felnőtt társaság

A szülőknek szükségük van a sok gyerekprogram mellett más szülőkkel vagy felnőttekkel eltöltött időre is olykor. Barátkozhatunk más gyerekek szüleivel, szervezhetünk közös délutánokat vagy estéket, ahol felváltva tudunk gondoskodni a gyerekekről, egy kis pihenőt adva így a másiknak. Ez boldoggá teszi a gyerekeket és a szülőket is.

Tabuk a szülők pihenése érdekében

Minden anyának és apának szüksége van pihenésre. Csak akkor tudunk azok a szülők lenni, akikre a gyermekeinknek is szüksége van, ha néha ki tudunk kicsit kapcsolódni, és kordában tudjuk tartani a mindennapok alatt ránk nehezedő stresszt. Éppen ezért ne hagyjuk, hogy ez egy tiltott kívánság maradjon, igen is éljünk a pihenéshez való jogunkkal! Állítsunk tabukat, amikor „tilos” minket zavarni. Lehet ez egy fix időben (például minden nap vacsora után egy óra) vagy bizonyos rituálékhoz kötve (fürdőzés, olvasás vagy telefonálás közben). Amellett, hogy a gyerekek meglepően jól tudják követni ezeket a szabályokat, a szülőkben is rögzülnek ezek a tevékenységek. Legyünk következetesek, és ne hagyjuk megsérteni az általunk felállított határokat!

További cikkek család témában: