Active Beauty
Egészséges szépség

Ezek az ételek gondoskodnak a szép bőrről

Egészséges szépség

Pattanás van a homlokán? Akkor ön nem száz százalékosan egészséges. Forró a fülcimpája? Túl sok koffeint fogyasztott. A táplálkozás belülről kifelé dolgozik, így könnyedén elárulja a nagy bűneinket. Vagy ragyogunk tőle, ha a megfelelő ételeket esszük.

Hatásos krém, amely eltünteti a ráncokat. Egy maszk, amely felfrissíti az arcbőrt. Egy alapozó, amely eltünteti a bőr egyenetlenségeit. Egy púder, amellyel kiemelünk. Egy korrektor, amely világosabbá teszi a szemfestéket. Egy pirosító, amely hangsúlyozza az arccsontot. Egy kis szempillaspirál, egy kis szemceruza és egy kis szemfesték a kifejező szemekért. Aztán egy ceruza, hogy kiemeljük a szemöldököt, egy másik, hogy kiszínezzük az ajkunk. És íme, már kész is a smink, amely boldogan néz vissza ránk a tükörből.

Kiválóan ápolja és megszépíti a bőrünket – vagy legalábbis hibátlannak láttatja. Ugyanakkor a szépség belülről is fakad. Nem pont a személyiségünkből, bár azt sem lehet tagadni, hanem abból, hogy mit eszünk. Az ételek belülről kifelé fejtik ki hatásukat, és ragyogóvá varázsolnak minket – vagy épp ellenkezőleg.

Különleges térkép

A bőrünk a szervezetünk szinkrontolmácsa. A test a bőrön keresztül üzen, hogy mire van szüksége, vagy éppen miből kapott túl sokat. A hagyományos kínai orvoslás (TCM) szerint a bőrünk és a belső szerveink között kapcsolat van. Így látszik kívülről, hogy mi történik belül. Különösen az arcon. Ezt különböző zónákra osztja, amelyek a test más-más területeivel és azok problémáival vannak összeköttetésben.

Néhány példa:

  • A homlok a húgyhólyaggal és a vesével függ össze. Ha itt jelennek meg pattanások, akkor valószínűleg nem vagyunk teljesen egészségesek. Ha lemondunk a készételekről, a gyorsételekről, valamint elegendő mennyiségű természetes vizet iszunk, akkor a bőrhibák is eltűnnek.
  • A T-zóna, a szemöldökök közötti rész a májjal áll kapcsolatban. Ezen a részen az alkoholfogyasztás okozza a bőrproblémákat, de állhatnak a háttérben zsíros ételek, nikotin vagy ételintoleranciák (például a laktózé).
  • A fülek ezzel szemben azt jelzik, hogy mi zajlik a vesékben. A forró fülcimpa gyakran annak a jele, hogy túl sok alkoholt vagy koffeint fogyasztunk. A szem körüli területek elváltozásai szintén veseproblémákra utalhatnak. A sok, természetes, natúr víz segít a szerveken.
  • Ha sokat vagyunk friss levegőn, szép lesz az arcbőrünk, az arcunk ugyanis a tüdővel áll kapcsolatban. Ellenben annak, aki dohányzik vagy olyan helyen lakik, ahol nagy a gépjárműforgalom, erősen ajánlott a szabadidejében minél több időt a természetben tölteni.
  • A száj körüli pattanások kiegyensúlyozatlan táplálkozásra utalhatnak, de hormonális változások vagy ingadozások, valamint stressz hatására is megjelenhetnek.
  • Természetesen az arc feltérképezése nem elfogadott diagnosztikai módszer. Az orvos nem fogja értelmezni néhány pattanásunkat. Végül is a bőr elváltozásainak számos oka lehet. Pedig amit megeszünk, annak mindenképpen hatása van a bőrünkre. És bizonyos ételektől ragyogni fog.

Szépítő vitaminok

Az író például egy ilyen élelmiszer. A kalcium és a B12-vitamin belülről kifelé fejti ki hatását. Sőt, az író alacsony kalóriatartalmú is. A bőrre, a hajra és a körmökre tulajdonképpen valamennyi B-vitamin jó hatással van. A B2-vitamin hiányát jelzi a száj kisebesedett sarka, a bőr elváltozásai, a beszakadó körmök.

Ezt megelőzhetjük azzal, ha tejtermékeket, húst, zöldségeket, burgonyát és szárított porcini gombát eszünk. Ha túl kevés (tojásban, olajos magvakban vagy szójában található) biotint fogyasztunk, a fejbőrünk korpás lesz, a körmeink beszakadnak, a hajvégeink töredezettek lesznek. A B5-vitamin pedig fontos szerepet játszik a sejtek megőrzésében és regenerálásában, ezért ajánlott, hogy az étrendünkben rendszeresen szerepeljen tojás, tej, zöldségek, teljes kiőrlésű termékek és hüvelyesek.

Az A-vitamin szintén közvetlenül a bőrre hat. Feszesebbé teszi és megakadályozza, hogy kiszáradjon. Megtalálható többek között a makrélában, a lazacban, a tejben, a sajtban és a májban. A spenót, a paradicsom, a brokkoli, a rukola, a mángold és a sárgarépa béta-karotint tartalmaznak, amelyet a szervezet alakít át A-vitaminná. Az olajos magvakban, teljes kiőrlésű termékekben és hidegen sajtolt olajokban megtalálható E-vitamin erősíti a kötőszöveteket, védi a sejtmembránokat, óv az UV-sugárzástól és csökkenti a kiszáradást. A C-vitamin a kollagénképzéshez szükséges, feszesíti a bőrt és kisimítja a ráncokat. Nagy mennyiségben előfordul a kiviben, a grépfrútban, a brokkoliban, a bogyós gyümölcsökben és a paprikában.

Csinosító ásványi anyagok

A töredezett haj és köröm, a hajhullás, a száraz és cserepes bőr a cinkhiány jelei lehetnek. Ez a nyomelem különösen fontos gyerek- és kamaszkorban, mivel a hiánya növekedési rendellenességekhez vezethet. Ugyanakkor létfontosságú a sebgyógyuláshoz is, gyulladásgátló hatású – a bélcsatornában is –, enyhíti az olyan bőrbetegségeket, mint az akne, a pikkelysömör vagy az ekcéma, valamint nagyon jó hatással van a bőr megújulására és a hajnövekedésre is.

Az osztrigának különösen magas a cinktartalma. De a cink megtalálható a marhahúsban, a tengeri halakban, a tojásban, a tejben, a teljes kiőrlésű termékekben, a májban, a brazildióban, a napraforgómagban és a zabpehelyben.

A szervezetben alapvetően az állati eredetű cink hasznosul jobban, mert a növényekben megtalálható fitinsav gátolja a cink felszívódását a vékonybélben. A vegetáriánusoknak és a vegánoknak ezért különösen oda kell figyelniük a cinkbevitelre. Ha úgy érzik, hogy hiányt szenvednek benne, forduljanak orvosukhoz, ő felírhat táplálékkiegészítőt. A cink hatékonyságát C-vitaminnal lehet növelni, ezért ezek a táplálékkiegészítők gyakran tartalmaznak C-vitamint. Oda kell figyelni, mert a szervezet nem kaphat több cinket, mint amennyire szüksége van.

A C-vitamin segíti a vas felszívódását is. A vashiány jelei hasonlóak a cinkhiány jeleihez. Ám ha sebes a szánk sarka, töredezettek a hajvégeink és a körmeink, akkor a legjobb, ha orvoshoz fordulunk, mert a túl sok vas nem egészséges.

Ha a szervezetünknek többre van szüksége belőle, akkor fogyasszunk marhahúst, sertéshúst, búzapelyhet, tökmagot, teljes kiőrlésű kenyeret, pisztáciát és diót. Ám a kávé, a fekete tea, a tej és a fehérlisztből készült termékek gátolják a vas felszívódását.

A szép fogakhoz és erős csontokhoz kalciumra van szükség, amelyet megtalálunk többek között a tejtermékekben. A bőrnek pedig különösen fontos, hogy sok vizet fogyasszunk.

Így tehát odafigyelhetünk rá, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe. Ám odafigyelni arra, hogy a megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot fogyasszuk, főállású munka. Nekünk nem kell állandóan ellenőriznünk, hogy elegendő A- vagy C-vitamint tartalmaz-e egy bizonyos élelmiszer. Nem kell állandóan odafigyelnünk a magnézium- vagy a vastartalomra. Vagy arra, hogy mely ételek növelik vagy csökkentik bizonyos ásványi anyagok felszívódását.

Általában bőven elég, ha tudatosan és persze kiegyensúlyozottan táplálkozunk. Így automatikusan annyit fogyasztunk mindenből, amennyire a szervezetünknek és a bőrünknek valójában szüksége van. És íme, ennyiből áll a szép, egészséges arcbőr.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés