Active Beauty
5 tipikus ok az anyai bűntudatra

Jogtalan önmarcangolás

5 tipikus ok az anyai bűntudatra

A nők vállára számtalan társadalmi elvárás nehezedik, melyeknek mindenáron meg akarnak felelni. Ha ez időnként nem sikerül, bűntudatot éreznek – elsősorban gyermekükkel szemben. Ha neked is lelkiismeret-furdalásod van olykor-olykor, azt kell megkeresned magadban, mi bizonytalanított el.

Család és karrier

Az egyik leggyakoribb bűntudat-forrás a család és a munka egyensúlyának kibillenése. Ha a családodnak szentelsz több figyelmet, a munkahelyeden halmozódhatnak fel a feladatok, ha pedig rendszeresen túlórázni kényszerülsz, azért van lelkifurdalásod, mert nem törődsz eleget a gyerekeiddel, és estére annyira elfáradsz, hogy beszélni sincs erőd, nemhogy játszani velük. Ne gondold, hogy ez csupán számodra jelent problémát. Rengeteg nő, édesanya küzd ezzel a jelenséggel.

Mit tehetsz?

Semmi értelme gyötörni magad. Ha a munkahelyeden vagy, próbálj 100 százalékban a munkádra koncentrálni, de pedig ha hazaértél, kapcsold ki a telefonod, és már ne dolgozz. Adj magadnak fél órát, igyál meg egy csésze teát, vegyél egy forró fürdőt – addig tegyél be a gyerekeknek egy dvd-t –, de utána tölts minőségi időt a gyermekeiddel. Lehet ez már a lefekvési rituálé is – a közös vacsi, a fürdetés, a mese és az összebújás.

9 LÉPÉS A KEVÉSBÉ STRESSZES ÉLETÉRT

A bölcsi projekt

Ha anyagilag nem tudjátok megoldani, hogy több ideig otthon maradj, és nagymama sincs a közelben, aki bevállalná a csemetét, bizony nincs más választás, mint a bölcsi. Nincs olyan édesanya, akinek ne lenne amiatt bűntudata, hogy idő előtt közösségbe adja gyermekét. De ne rágódj ezen, hiszen a számlákat minden hónapban be kell fizetned, és bizony szükség van a te keresetedre is ahhoz, hogy egyről a kettőre jussatok. Gondolj arra, hogy mindezt a családodért és a gyermekeidért teszed.

Mit tehetsz?

Szervezzetek hétvégére családi programokat. Az egyik nap szóljon csak a közös programokról, az egymásra figyelésről. Ami hétköznap kimaradt, pótoljátok be hétvégén.

A PÁRKAPCSOLATBAN ÉLŐ NŐK 6 IRRACIONÁLIS FÉLELME

Néha teher a gyerek

Néha teher a gyerek, ezt be kell vallanunk, el kell fogadnunk. Az anya huszonnégy órás szolgálatot teljesít, és ebbe bizony belefáradhat. Sok nő azért érez lelkifurdalást, mert nem tudja minden percét a gyereknek szentelni. A bensőségesség, a feltétel nélküli szeretet rendkívül lényeges, de az is fontos, hogy időben nyiss ebből a helyzetből, és ne süllyedj bele a mártír szerepbe.

Mit tehetsz?

Kérj segítséget! Kérd meg a nagyit, hogy vigyázzon egy kicsit a gyerekekre, vagy a párodat, hogy foglalja le pár órára őket, esetleg szervezzen apás programot. Az így felszabadult időt fordítsd magadra. Ne kezdj takarítani, vasalni vagy dolgozni, hanem használd ki a szabadságot! Akár a barátnőiddel is összefuthatsz, hogy végre részt vehess egy igazi, felnőtt beszélgetésben.

Bűntudat a császár miatt

Sok szülés nem úgy végződik, ahogy azt az anya elképzelte. Gyakori, hogy császármetszés esetén érez bűntudatot: “még megszülni sem tudtam rendesen”. Ezt tetézi, hogy a műtét után többnyire elválasztják az újszülöttet édesanyjától, és a korai testkapcsolat, az ismerkedés fontos percei elmaradnak. A korai kontaktus valóban jó hatással van a későbbi anya-gyerek kapcsolatra, de nagy hiba lenne azt mondani, hogy elmaradása miatt helyrehozhatatlan sérülés jön létre. Az anya-gyerek kapcsolat ugyanis folyamatosan alakul.

Mit tehetsz?

Ne ostorozd magad azért, mert nem természetes úton szültél, hiszen a műtét a kettőtök érdekét szolgálta. Kilenc hónapon keresztül saját testedből tápláltad a gyermeked, és életed végéig gondoskodni fogsz róla. A rosszindulatú megjegyzésekkel pedig ne foglalkozz.

„Nem vagyok tökéletes”

Sok anya azért kesereg, mert más nők Instagram oldalait böngészve olyan érzés fogja el, hogy semmiben sem jó. Mert az Insta mamik mindig szépek, csinosak, még akkor is, ha éppen a gyermekeikkel vannak. A boldogság és elégedettség csak úgy sugárzik róluk. Ezzel szemben ők, átlagos anyaként, még a fodrászhoz sem jutnak el, a sminkről meg ne is beszéljünk.

Mit tehetsz?

Ne dőlj be ennek a látszat-világnak és ne hasonlítgasd a saját életed másokéhoz. Hidd el, mindenkinek megvan a saját problémája, csak éppen nem teszi a kirakatba. Nézz körül inkább a játszótéren, a bölcsiben vagy az oviban, ahová hús-vér anyukák járnak-kelnek, és cseppet sem hasonlítanak a közösségi média sztárjaira.