Active Beauty
Lélegezz helyesen – 3 tipp a szakembertől a belső egyensúly megteremtéséhez és megtartásához
Szöveg: Josefine Haas, Katharina Schmiedjell

Szusszanásnyi szünet

Lélegezz helyesen – 3 tipp a szakembertől a belső egyensúly megteremtéséhez és megtartásához

A légzésünkre meglehetősen ritkán figyelünk oda, hiszen ez egy öntudatlan folyamat. Pedig a helyes és tudatos légzés mind a testet, mind a lelket képes meggyógyítani.
A légzőrendszerünk egy automatikusan működő, csodálatos szerkezet. A testünk egyetlen olyan autonóm alapfunkciója, amely akaratlagosan is szabályozható. A rossz légzéstechnika sokszor már gyermekkorunkban belénk rögzül. Ha sikerül megtanulnunk helyesen lélegezni, azáltal a közérzetünk is javulhat. A stressz, a helytelen tartás vagy a magassarkú cipők gyakori viselése miatt sokan önkéntelenül is felületesen lélegeznek.

A helyes légzés (újra) elsajátítása

Aki a stresszes életvitele miatt állandóan rosszul, tehát túl „laposan” veszi a levegőt, gyakran érezheti nyomottnak vagy fáradtnak magát. A helytelen légzés olykor egyéb kellemetlen panaszokat is okozhat, mint például állandó szorítóérzést a mellkasban. Ráadásul a nem megfelelő légzés a saját érzelmeink felismerésében és szabályozásában is akadályozhat minket.
A helyes légzés testi és lelki síkon is elindít valamit, mondja Karoline Grün légzésterapeuta. Hatására csökken a vérnyomás, a pulzus, és ellazulnak az izmok. Ezenkívül nyugtató és stresszcsökkentő hatású is, enyhíti a szorongást, és javítja az alvás minőségét. A helyes légzés elsajátítása segít megélni az érzéseinket, valamint a testérzeteinket. A jó hír: a helyes légzéstechnikát bármely életkorban el lehet sajátítani.

Így kell helyesen lélegezni – 3 tipp a profitól

1. A teljes jógalégzés – vagy hasi légzés technikájának elsajátítása

Mellet ki, hasat be? Isten ments! A teljes jógalégzés, valamint a mély hasi légzés átszellőzteti a tüdőt, és engedi a rekeszizmot szabadon mozogni. A teljes jógalégzésnél a levegőt először az orrunkon át a hasunkba, majd a bordáink irányába, végül pedig a mellkas felső részébe szívjuk be. Ezt követően pedig az orrunkon vagy a szánkon át fújjuk ki.

A tükörben is ellenőrizhetjük, hogy jól csináljuk-e. Belégzésnél annak a testrésznek, amelyikbe a levegőt szívjuk, láthatóan tágulnia kell. Így azonban nem mindig tudunk lélegezni, hiszen sportolás közben általában a kevésbé mély, mellkasi légzést alkalmazzuk. Természetesen ilyenkor indokolt is, hosszútávon viszont túl felületes lenne, mondja Karoline Grün. Hiszen így lélegezve sohasem tapasztalhatnánk meg a tudatos, mély légzés regeneratív erejét.

2. Ritkábban, hosszabban

Az alapszabály: minél ritkábban veszünk levegőt, annál mélyebb és nyugtatóbb hatású a légzésünk. A lassú, hosszú kilégzéssel aktiváljuk a paraszimpatikus idegrendszert – a vegetatív idegrendszer megnyugvásért felelős részét. Ezt például elalvás előtt érdemes alkalmazni. A mindennapokban azonban az egészséges embereknél alapvetően azonos ideig tart a be- és a kilégzés.
A levegővétel és kifújás között nem szükséges benntartani a levegőt – csak akkor, ha kifejezetten a relaxáció a cél. Ezért a légzésszünetek a hagyományos távol-keleti meditációs technikák fontos részét is képezik: minél hosszabbak ezek szünetek – tehát a „semmi” –, annál jobban nyugtatják a lelket.

3. A helyes légzés rendszeres gyakorlása

A rosszul beidegződött légzést időbe telhet korrigálni. Mert a rossz szokás sokszor évtizedek alatt alakul ki. Ezért fontos a rendszeres gyakorlás. Ha sikerül begyakorolni a helyes technikát, akkor rögzülhet, és automatikussá válhat.
Egy következő terhes feladatnak tűnik? Nem kell annak lennie. Mert napközben bármikor gyakorolhatod, akár a miniszünetben az íróasztalnál vagy a szupermarketben sorbanállás közben is. „Az lenne az ideális, ha a légzőgyakorlatok olyan természetessé válnának, mint az, hogy mindennap fogat mosunk” – mondja a légzésterapeuta. Az olyan technikák, mint az autogén tréning vagy a jóga fő fókusza nem maga a légzés, ezért ezek nem a légzőgyakorlatok, hanem a relaxációs és koncentráció fejlesztő technikák közé tartoznak.

Hol tanulhatok meg helyesen lélegezni?

A helyes légzéstechnikát alapvetően mi magunk is megpróbálhatjuk elsajátítani. Könyvek, YouTube- videók vagy online kurzusok is segítséget nyújthatnak nekünk ebben. Ennek ellenére az elején mindenképpen ajánlott egy szakemberrel gyakorolni. A vezetett órák konkrét bemelegítőgyakorlatokkal kezdődnek, s ezeken több pozícióban és különböző ritmusban is megtanítanak lélegezni. Ezekkel a technikákkal a tarsolyunkban otthon is könnyedén relaxálhatunk vagy feltöltődhetünk.