Active Beauty
Fairtrade virágok & társai: amikből lelkiismeret-furdalás nélkül köthetsz csokrot
Szöveg: Katharina Schmiedjell

Virág ajándékba

Fairtrade virágok & társai: amikből lelkiismeret-furdalás nélkül köthetsz csokrot

A virágcsokroknak örül a szívünk, a környezetünk azonban sajnos sokkal kevésbé. Ugyanis termesztésük sokszor a helyi erőforrások és a munkaerő kiszipolyozásával jár. Az alábbiakban bemutatunk 5 fenntartható virágcsokor-alternatívát – a fairtrade-től a bio-ig.
Aki virágot vásárol, azt általában a jó szándék vezérli: egy szeretett embernek szeretne vele örömöt szerezni. A szép gesztus mögött viszont gyakran a környezet és az emberek kizsákmányolása áll. Ugyanis az idehaza kapható virágok nagy részét külföldről importálják. Ezek repülőgéppel érkeznek Európába, aminek komoly környezeti hatása van. Ezenkívül a növénytermesztés rendkívül vízigényes, pedig sok termesztő országban szűkösen áll rendelkezésre víz. A virágtermesztés veszélyezteti a helyi ökoszisztémákat, ugyanis a növényeket sok esetben környezetkárosító növényvédő szerekkel és műtrágyával kezelik. A káros vegyi anyagok veszélyeztetik a virágmezőkön dolgozók egészségét, mert nem kapnak munkájukhoz védőmaszkot. A virágtermelőket sokszor kizsákmányolják, és méltatlan körülmények dolgoztatják.

A jó hír: számos lehetőség kínálkozik szeretteink környezettudatos megörvendeztetésére. Íme a mi 5 tippünk ehhez:

1. Szedd magad virágok

Elsősorban vidéken találhatunk gazdálkodók vagy kertészek által kialakított virágfarmokat. Általában egy „szedd magad virágszüret” felirattal ellátott tábla jelzi a virágszedési lehetőséget. Itt – akár az eperföldön – mi magunk szedhetjük le a nekünk tetsző virágokat, amikért cserébe egy megadott összeget kell bedobnunk az erre a célra kihelyezett dobozba. A szedd magad szezon áprilisban kezdődik az első tulipánokkal, júliusban pedig a liliomokkal, kardvirágokkal és napraforgókkal folytatódik. A virágfarmokon egészen őszig szedhetünk dáliákat és krizantémokat. A szedd magad akcióknak a rövid szállítási út mellett további előnyei is vannak: a helyben termesztett és szezonális virágok a legkörnyezet- és klímabarátok.

2. Bio, szezonális és helyi

Aki a virágcsokrát nem önmaga szeretné megszedni, az általában a kedvenc virágárusánál vásárolja meg azt. Érdemes a szezonális és helyben termesztett virágokat keresni, mert minél nagyobb a kereslet ezek iránt, annál több ilyen fajta virág kerül a kínálatba. Májustól szeptemberig sok szabadföldi termesztésű növény vásárolható. Ezért májusban – az anyák napja hónapjában – a harangvirág, a jácint, a kisvirágú szegfű, a búzavirág, a margaréta, a pünkösdi rózsa, a kardliliom, az ördögszem, a tulipán és az ibolya számítanak a legkörnyezettudatosabb választásnak.

A bio virágokat nem kezelik se növényvédő szerekkel, se műtrágyával, és ezért környezetbarátabbak a hagyományos virágoknál. Jelenleg azonban nehezen beszerezhetők. Mégis érdemes rákérdezni a virágboltban – már csak azért is, hogy érezzék, lenne iránta kereslet. Tipp: a bio kertészetek kínálatában gyakran találunk bio virágcsokrokat vagy bio vágott virágokat. És esetleg a piacon is bukkanhatsz ilyenekre.

3. Fairtrade virágok

Ha ennek ellenére távoli országokból importált virágra esik a választásod, akkor a Fairtrade címkével ellátottakat érdemes keresned. Ez a minősítés legalább azt garantálja, hogy a virágtermelők tisztességes körülmények között dolgoznak, és fenntarthatósági szempontokat is szem előtt tartanak a termesztés során. A fairtrade virágok a klímát azonban nem kímélik. Először is azért, mert sok-sok vízre van szükség a termesztésükhöz, ami gyakran szűkös vízkészletekkel rendelkező országokban folyik. Másrésről pedig olyan távoli országokból „repülnek” el hozzánk, mint Kenya, Tanzánia vagy Etiópia.

4. Vágott virág helyett élőt

Egy néhány nap alatt elhervadó virágcsokornál jóval fenntarthatóbb ajándék egy szép virágtő. Jóllehet az első pillanatban kisebb wow-hatást érhetünk el vele, viszont az ajándékozott sokkal több örömét lelheti benne. Anyák napjára ajándékozhatunk hortenzia virágtövet, ami egy különösen a szép és szezonális virág, és sok színben kapható. Különösen sokáig gyönyörködhetünk azokban a virágokban, amiket kiültethetünk a kerti ágyásba vagy a balkonládába: ilyenek a rózsa, a begónia, a gardénia vagy a fukszia.

5. Virág a rétről

Akinek azonban nincs saját kertje, és vadvirágot – például réti margarétát vagy kakukktormát – szeretne szedni, annak a következő szabályokat kell betartania: Természetvédelmi területen tilos virágot szedni, ahogy védett növényeket sem szabad gyűjteni. Vigyázat, bizonyos virágok mérgezők! Nem védett területen, nem védett fajokat saját célra, kis mennyiségben – tehát 1-2 marékkal – lehet gyűjteni. A legjobb, ha a vadvirág szárát késsel vágod el, és egy területről, egy fajtából sohasem szedsz nagy mennyiséget, hogy a következő évben is sok tudjon visszanőni a leszedett helyére.