Active Beauty
Teljes flow-ban

Legyünk jelen a jelenben!

Teljes flow-ban

Valóban segítenek minket az applikációk és az okostelefonok a sportolásban? Hogyan célozhatunk meg jobb eredményeket a tudatos jelenlét technikájával?

Voltak idők, amikor a futáshoz csak egy pár jó cipőre és valamiféle terepre volt szüksége az embernek, aki – ha szerencséje volt – sportolás közben hallhatta a madarak csicsergését, láthatott színes virágokat, és élvezhette a jó levegőt.

Manapság sokaknak teljesen mindegy, hogy madárfütty kíséri-e őket az úton, vagy sem. A fülükben úgyis vad technóritmusok szólnak. A virágok is mellékesek – a fitneszstúdió futópadján egy buja dzsungelben kocoghatnak. Legalábbis ezt látják a kijelzőn. Ha netán mégis a valódi természetet választják edzőterüknek, akkor is leginkább azzal vannak elfoglalva, hogy a fitneszapplikációk és okosórák segítségével a saját teljesítményüket hasonlítgassák össze a barátaikéval. Még túrázás közben is sokan igen gyakran a lépésszámlálójukra pillantanak. Ami ilyenkor teljes mértékben elveszik, az éppen a tevékenységre való összpontosítás – és nem utolsósorban a saját érzéseinkre való odafigyelés.

MIÉRT FONTOS A NYÚJTÁS?

LEGYEN ELÉRHETŐ ÖNMAGA SZÁMÁRA

„Nincs még egy olyan jól programozott óra, olyan kiválóan megalkotott applikáció, ami olyan közvetlen és őszinte visszajelzést adhatna nekünk, mint a saját testünk, a saját érzéseink vagy a saját gondolataink” – mondja Felix Gottwald, az északi összetett sportág többszörös olimpiai bajnoka. Az ausztriai olimpiatörténet legsikeresebb sportolója számára a friss levegőn végzett mozgás annyit jelent: „offline a világ felé, és online önmagunk számára”. Szerinte az a logikus, hogy hagyja magát a teste által vezérelni. „Ehelyett sokan előszeretettel hárítják át a felelősséget a hordozható és elektronikus készülékekre – ez gátolja a fejlődést és a színtiszta természetélmény átélését.”

Harald Pachner síedző, tudatos jelenlét tréner is azt tanácsolja mindenkinek, hogy bánjon csínján a high-tech eszközökkel. „A digitális segédeszközök láthatóvá tesznek adatokat és számokat, ami egy bizonyos pontig érdekes is lehet.” A másik oldalon viszont elterelik a figyelmünket a közvetlen tapasztalásról: „A tevékenység megvalósulására való fókuszálás az, ami energiát ad és minőséget eredményez.”

Julia Andorfer vállalkozási tanácsadó, jógaoktató egyrészről úgy tekint a műszaki segédeszközökre, mint támogatókra, melyek sokak számára lehetővé teszik a sportolást, a jógázást és a meditálást: „Az applikációk vagy az online videók jó néhány, a sportolás útjában álló akadályt elgördítenek (időhiány, hosszú utazás, finanszírozási problémák), melyek segítségével a kedvenc sporttevékenységeinket akár a saját nappalinkba is elhozhatjuk.” Másrészről pedig van egy árnyoldaluk is: „Az állandó méregetésnek és GPS-ezésnek nagyon kevés köze van a testérzékeléshez. Ebben a dimenzióban a sportoló ember csupán egy prototípus, akinek egyre gyorsabban, egyre hosszabb távon, és egyre jobban kell teljesítenie.” Azt ajánlja, hogy kombináljuk a kétféle tevékenységet egymással: „Ha hét közben néhány alkalommal jógavideóra edzünk, akkor ezt hétvégén remekül kiegészíthetjük egy erdei kocogással.”

NÉHA ELÉG EGY OK

„Öltözz át. Kösd be a cipőd. Lépj ki az ajtón, és indulj el.” Felix Gottwald hobbisportolók számára tett ajánlása nem mindig ilyen egyszerűen kivitelezhető. „Minden edzést elkezdeni a legnehezebb – mondja a manapság coachként és mentális fitnesz szakértőként tevékenykedő bajnok. – Van, akinek egy egész digitális világra szüksége van ehhez, másoknak elég egy érv is, ami elég nyomós ahhoz, hogy útnak induljanak.” Bár a motiváció idővel azért változik. „Korábban csak az a cél lebegett a szemem előtt, hogy két különböző sportág kiváló sportolójává váljak. Manapság az a célom a sportolással, hogy fitt apuka maradjak.” Számára a szabadban való mozgás egyet jelent a vitalitással. „Ezt az analóg élményt semmilyen digitális dolog nem tudja helyettesíteni számomra. Biztos, hogy izgalmas dolog magunkat sportolás közben másokhoz mérni. Viszont az is legalább olyan izgalmas, ha eközben kizárólag magunkra figyelünk.”

Ennek ellenére a tudatos jelenlét és a jó teljesítmény nem zárja ki egymást. Épp ellenkezőleg: aki sportolás közben a tevékenységre és önmagára koncentrál, az azzal még a győzelmi esélyeit is növeli. „Ha a teljesítményemet nem, vagy kevésbé intenzíven értékelem, az energiát ad nekem” – magyarázza Harald Pachner. Végtére is az értékeléshez is erő kell. Ha nem azzal foglalkozunk, hogy állandóan pontokat adogatunk magunknak, akkor több erőnk marad a sportra: „A tapasztalat azt mutatja, hogy a sportversenyeken a jól összpontosító versenyzők érik el a legjobb eredményeket.”

SPORTOLÁS KÖZBEN PIHEN A LÉLEK

A tudatos önérzékelés a mindennapokra is pozitív hatással lehet – például segíti az önelfogadást és javítja a stressztűrő képességet. „A mozgás hatására általában megnyugszik és lecsendesedik az elme, és a gondolataink is nyugodttá válnak – mondja Julia Andorfer. – A kocogás a fejszellőztetésért, a jóga a megnyugvásért, vagy a falmászás közbeni teljes koncentráció néhány példa arra, hogy a test és a lélek egyensúlyba kerülnek, ha ellentétes dolgokat tesznek: míg az egyik mozgásban van, addig a másik pihen.”

Ez persze fordítva is igaz. A tudatos életstílus kedvezően hat a sportteljesítményre. Aki a mindennapokban a normális szintre szorítja vissza az elismerés utáni vágyát – például az önbecsülése javításával –, az Pachner szerint nem fogja minduntalan másokhoz hasonlítani magát. Gottwald olyan tudományos felismerésekre is felhívja a figyelmet, melyek megmutatják, hogy a tudatos jelenlét a fizikai képességeket is javítja. „A jó hír: az odafigyelés technikáját el lehet sajátítani. A flow-élmény átélése pedig ebből következik majd.”

TIPPEK A KARCSÚ ALAK MEGTARTÁSÁHOZ

JELEN VAGYOK, FLOW-BAN VAGYOK

Siegbert A. Warwitz pszichológus, aki ezzel a jelenséggel kapcsolatban empirikusan kutatásokat is végzett, arra az eredményre jutott, hogy a flow-élményt átélő ember ősképe a játszó gyermek, aki boldogan elmerül a játékában. Egyszerűbben megfogalmazva: egy kislány, aki teljes mértékben átadja magát a játéknak, az nemcsak azt játssza, hogy ő Lilian hercegkisasszony, hanem ő ezekben a pillanatokban valóban Lilian hercegkisasszonynak képzeli magát. Sok sportoló előtt a flow átélése hatalmas célként lebeg. A figyelmesség segíthet ezt elérni. „A flow az ember – egy tevékenységére vagy egész életére vonatkozó – magabiztosságának a következménye – magyarázza Harald Pachner. – Az érzés, hogy ha szükséges, az adott pillanatban jó döntést fogok hozni.” Hogy ebbe az állapotba kerüljünk, le kell hántanunk magunkról a félelmeinket és a védekezőmechanizmusainkat – „akár egy hagyma héját” –, és vissza kell találnunk önmagunkhoz. „A flow nem egy cél, melyet el kell érnünk, hanem a valódi természetünk” – mondja a tréner.