Active Beauty
Tavaszi fáradtság

Dr. Thomas Schwingenschlögl tippjei

Tavaszi fáradtság

Dr. Thomas Schwingenschlögl Wiener Neudorf-i belgyógyász szakorvos és reumatológus ismerteti a tavaszi fáradtság okait – és elárulja az ellenszerét is.

Körül lehet írni, hogy valójában mi okozza a tavaszi fáradtságot?

A tavaszi fáradtság oka egyelőre még mindig nem teljesen tisztázott. Ugyanakkor azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy alapvetően a hormonok felelősek a tünetekért. Télen az agy tobozmirigye többet termel a melatoninból, az alvásért felelős hormonból, amely a pihenést szabályozza. Ám ahogy erősebbé válik a napsugárzás és hosszabbak lesznek a nappalok, úgy nő az ingerületátvivő anyagok, a szerotonin és a dopamin szintje. Különösen a boldogsághormon, a szerotonin serkenti a vérkeringést. Ám az beletelik egy kis időbe, amíg a boldogsághormon megnyeri a párbajt az álmosító melatonin ellen. Az élénkítők meccse az alváshormon ellen kimeríti a szervezetet. Szóval kijelenthetjük, hogy meglehetősen nagy megterhelés éri a testet, míg végre felhőtlenül tudja élvezni a tavaszi örömöket.

Milyen hatása van az időjárásnak és az óraátállításnak?

Az időjárás is szerepet játszik, és mindenekelőtt a vérkeringést kényszeríti rugalmasságra: az emelkedő hőmérsékletnek köszönhetően az erek kitágulnak. A vérnyomás csökken, elfáradunk. A hideg és a meleg gyors váltakozása további teher a vérkeringésnek. Nem csoda, hogy az áprilisi időjárás nem derít éppen jókedvre. És mintha mindez nem lenne elég, az óraátállítás ráadásul még egy órát elvesz az alvási időnkből. Időbe telik, amíg a belső óránk alkalmazkodik. Ezért ilyenkor különösen fontos az elegendő alvás.

Mire figyeljünk a táplálkozásnál?

A kimerült vitaminraktárak és a természetes ásványi anyagok hiánya tavasszal legyengítik az immunrendszert. A legjobb, ha ezt tudatos táplálkozással próbáljuk ellensúlyozni. Ez elsősorban szezonális friss gyümölcsöt és zöldséget jelent. A teljes kiőrlésű termékek fontos vitaminokat és nyomelemeket tartalmaznak, csakúgy mint a burgonya és a hüvelyesek. Az alkoholos italok igazi energiarablók. Ha a karnevál- és a báli szezon után néhány hétig tartózkodunk a fogyasztásuktól, nem csak a májunk lesz hálás.

Mi élénkíthet még fel minket?

Az elegendő alvás mellett a mozgás is fontos a hosszúra nyúlt téli álom elleni harcban. A legjobb módszer arra, hogy átvészeljük ezt az időszakot, ha minél többet mozgunk a levegőn. Az állóképességi sportok, mint a futás, a nordic walking vagy a kerékpár serkentik a vérkeringést, valamint a szerotonin és a növekedési hormon termelését. Ha az utóbbi hónapokat a kanapén gubbasztva töltötte, kis lépésekkel haladjon. A célzott edzés ideális esetben szív- és érrendszeri teszttel kezdődik.

Aki válaszol:
Dr. Thomas Schwingenschlögl
Wiener Neudorf-i belgyógyász szakorvos és reumatológus

Mentés

Mentés

Mentés

5 tipp fáradtságrohamok ellen

1. Vitaminban gazdag táplálkozás: a téli tartalmas gasztronómiai élvezetek után most sok regionális gyümölcs és zöldség képezze étrendünk alapját. A magas B-vitamin tartalmú teljes kiőrlésű termékek támogatják a szerotonin (boldogsághormon) termelődését.

2. Víz mint életelixír: a folyadékhiány alacsony vérnyomáshoz, a továbbiakban pedig fáradtsághoz vezet. Ha feltöltjük raktárainkat, ismét normalizálódnak a vérnyomásértékek. A tibeti orvosok azt javasolják, hogy testsúly-kilogrammonként 30 ml langyos vizet fogyasszunk el. Egy 60 kg-os személy esetében ez 1,8 litert jelent.

3. Méregtelenítőszer a természettől: a zab-, és homoktövislé vagy csalántea hatóanyaguknak köszönhetően a méregtelenítés kedvelt házi szerei. Egy további lehetőséget kínál a tibeti gyógynövényekkel végzett életerő-kúra.

4. Váltófürdő: a hideg vizet már régóta kitűnő „ébresztőként“ tartják számon. A váltózuhanyt legegyszerűbben reggel tudjuk a napirendünkbe beilleszteni: 30 másodpercnyi testmeleg zuhany, majd 3 másodperc hideg vízzel, összesen háromszor megismételve és egy hideg szakasszal lezárva.

5. Mély légzés: felületes légzéskor a tüdőkapacitásunknak csupán egy részét használjuk, ezáltal csökken a vér oxigéntartalma és ez fáradtságot okoz. A mély hasi légzéssel új erőhöz juthatunk. Majd következik a lassú kilégzés.

Mentés

Mentés

Mentés