Active Beauty
A kamilla csodája

Gyógyító szépség

A kamilla csodája

A kamillát a nők és a gyermekek növényének tartják. A virágaiból mi magunk is nagyon egyszerűen készíthetünk ápoló és wellnesskészítményeket.

Minden gyermek ismeri a virágot az apró fehér virágszirmokkal, a sárga vacokkal és a gyümölcsös, balzsamos illattal. A kamilla egy régi, európai gyógynövény, melynek – határozottan érdemleges – képességeit könnyű alábecsülni, ha nem ismerkedünk meg vele egy kicsit alaposabban. „Nekem is időre volt szükségem ahhoz, hogy újra visszataláljak hozzá” – meséli nekünk Valerie Jarolim, a felső-ausztriai diplomás gyógynövényszakértő. Manapság azonban már gyakran használja különböző célokra a gyógynövényt, amelyből elsősorban natúrkozmetikumokat állít elő.

NAPFÉNYHIÁNY ELLEN: D-VITAMIN

Az ezerarcú kamilla

A törékeny növénynek megannyi pozitív tulajdonságot tulajdonítanak. A kamilla többek között gyulladásgátló, sebgyógyító, görcsoldó, fertőtlenítő és antibakteriális hatású. Serkenti a vérkeringést és gyógyítja a sebeket. Torok és fogfájdalom enyhítésére ugyanúgy ajánlják, mint a megfázás vagy épp a nátha kezelésére. A gyomortól a belekig az egész alhas jól reagál a kamillára. Továbbá kifejezetten jót tesz a problémás, irritált és aknés bőrnek.

„A kamilla rengeteg területen alkalmazható, többek között a gyomorra, belekre, húgyhólyagra, bőrre, de a nyugtalan lélekre is kedvező hatással van” – foglalja öszsze Monika Kronsteiner, a felső-ausztriai Bad Kreuzenben található Tradicionális Európai Orvoslás egyes számú centrumának gyógynövényszakértője. Talán senkinek sem ismeretlen: a kamillás borogatás nagyon sokoldalúan bevethető, így hasi diszkomfort vagy teltségérzés esetén is, a kamillával töltött zsákocskák pedig a fül- és a fogfájást is enyhítik.

A védelmező növény

A kamillát különösen a nők és a gyermekek gyógynövényeként tartják számon. A botanikai szakirodalom se véletlenül emlegeti a „matricaria chamomilla” vagy a „matricaria recutita” néven, hiszen a „matrix” latinul méhet jelent. „A kamillát védelmező növénynek tartják, mely felmelegíti és kinyitja a női szívet. Ezt a növényt használva az anyai védőburok óv minket” – tájékoztat minket Kronsteiner.

Ezért a kamilla nyugtató hatással is bír, menstruáció idején például borogatás vagy tea formájában is alkalmazhatjuk. Ezenkívül egyike azon kevés növényeknek, melyeket a terhesség és a szoptatás ideje alatt is használhatunk, és fogyaszthatjuk a belőle készült főzetet. Valamint egyike azon gyógynövényeknek is, melyeket gyermekeknél is alkalmazhatunk, méghozzá nemcsak közérzetjavító tea formájában, hanem illóolajként is, természetes, hidegen sajtolt növényi olajokkal elkeverve. „Ez a »gyerekolaj« segít abban, hogy a kicsik védve érezzék magukat, el tudjanak lazulni, és ne féljenek az egyedülléttől” – magyarázza Kronsteiner.

Sokoldalúan bevethető

A kamilla remekül használható a természetes szépségápolás terén és a wellnesskezelések során is. Sok mindent mi magunk is könnyen elkészíthetünk belőle. Ehhez friss vagy szárított kamillavirágzatra van szükségünk. Mégsem olyan egyszerű ezt a növényt beszerezni. „Korábban a kamilla gabonagyomnövény volt, és főleg a gabonamezőkön lehetett vele találkozni” – magyarázza Valerie Jarolim. Manapság a gyomnövényeket vegyszerekkel irtják. Ha mégis találnánk valamerre kamillavirágot, csak akkor érdemes leszedni, ha a terület, ahol találtuk, biológiai gazdálkodáshoz tartozik. Gyakrabban találhatunk kamillát dombok lejtőin vagy az út mellett. Ilyenkor viszont mindenképpen gondolni kell arra, hogy a kipufogógáz és a környezeti mérgek rárakódhattak a növényre.

Mindenesetre csak az orvosi kamilla tartalmazza a jótékony összetevőket. Könnyen összetéveszthető más fajtákkal, mint a pipitér vagy a kaporlevelű ebszékfű. Ezek alkalmazása ugyan nem veszélyes, viszont nem is hatásos, ráadásul akár irritáló hatású is lehet. Az orvosi kamillára a belül üres vacok a jellemző. Ha kettévágjuk a virágot, és annak belsejében kicsiny üreget látunk, biztosak lehetünk abban, hogy igazi kamilla van a kezünkben. De ez nem egyszerű gyakorlat még a botanikusok számára sem.

LÉLEGEZZEN MÉLYEKET!

Kamilla ültetése

Kamillát mi magunk is ültethetünk. Ehhez elég egy balkonláda vagy egy virágcserép, mivel a gyógynövény rendkívül igénytelen. „A kamillát napsütéses napokon érdemes szüretelni, amikor a virágok szépen kinyílnak” – tanácsolja Kronsteiner. A kicsinyke virágok lecsipkedése azonban meglehetősen aprólékos munka.

Egyszerűbb a virágzatot készen, szárítva megvásárolni. A gyógyszertárakban kapható növények hatóanyagtartalmát megvizsgálják. Ezek ugyanis a gyógyszertörvény hatálya alá esnek. A bio szupermarketben kapható kamillavirágok azonban élelmiszernek minősülnek, így azok hatóanyag-tartalmát nem vizsgálják. Viszont bio minőségben kaphatók. Ezzel kapcsolatban mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy mi a fontosabb számára. Viszont bárhol is jussunk hozzájuk, egy dolog közös bennük: illatuk a gyermekkort idézi.

Természetes ápolás & wellness kamillával

Kamillás testolaj (olajkivonat):

  • RECEPT: A szárított vagy a saját magunk által ültetett friss kamillavirágot több héten keresztül áztassuk hidegen sajtolt olajban. Erre a célra kiválóan alkalmas az olíva-, a jojoba- és a mandulaolaj. Szűrjük le, és már kész is a házi testolajunk.
  • HATÁS: Elsősorban az erősen igénybe vett, irritált, kipirosodott vagy hámló bőrnek tesz jót, és serkenti a szövetregenerációt. Viszketésenyhítő és sebgyógyító hatású.
  • ALKALMAZÁS: Vigyük fel az érintett testrészre vagy masszírozzuk be zuhanyzás

Kamillakenőcs:

  • RECEPT: Az alapja a saját kezűleg készített kamillás bőrolaj (olajkivonat). Ezt keverjük össze egy konzisztencianövelővel, például kakaóvajjal vagy méhviasszal.
  • HATÁS: Megnyugtatja és védi a bőrt. Nagy hidegben hideg elleni balzsamként is használható.
  • ALKALMAZÁS: Vigyük fel a kiszáradt vagy a hideg levegőnek kitett bőrrészekre.

Babamasszázsolaj:

  • RECEPT: Ugyanúgy készül, mint a kamillás bőrolaj.
  • HATÁS: Nyugtató hatású hasfájás esetén.
  • ALKALMAZÁS: Masszírozzuk finoman a baba hasába.

Arcgőzfürdő:

  • RECEPT: Öntsünk le egy-két marok kamillavirágzatot forrásban lévő vízzel. Hagyjuk kb. negyed órán át lefedve állni. Majd pedig öntsünk hozzá még egy liter forró vizet.
  • HATÁS: Kinyitja a pórusokat, serkenti a vérkeringést és fertőtlenítő, antibakteriális hatású. Támogatja a gyógyulást megfázás, arcüreggyulladás, nátha, illetve köhögés esetén is. Szárító hatásának köszönhetően pedig javíthat a problémás bőr, az akne, valamint a mitesszeres, zsíros bőr állapotán is.
  • ALKALMAZÁS: Akárcsak az inhalálásnál, tartsuk a fejünket a gőzölgő folyadék fölé, majd hagyjuk dolgozni a gőzt.

Fürdőadalék:

  • RECEPT: Öntsünk le egy-két maroknyi kamillavirágzatot forrásban lévő vízzel. Hagyjuk 15 percig állni.
  • HATÁS: Megnyugtatja az irritált, problémás bőrt.
  • ALKALMAZÁS: Öntsük a fürdőadalékot a fürdővízbe. Szükség esetén használjunk egy filtert, hogy a virágok ne úszkáljanak a vízben.

Kamillás arcvíz:

  • RECEPT: Tegyünk félre egy korty kamillateát.
  • HATÁS: Frissítő, tisztító és bőrtisztító.
  • ALKALMAZÁS: A hideg kamillateával este egy vattapamacs segítségével finoman töröljük át az arcbőrünket.

Aromaterápia kamillával

2019-ben a kamillát az Aromaszakértők és Aromaterapeuták Egyesülete az év illatnövényévé választotta. Az aromaterápiában a kamillát például gőzfürdők, olajos kötések vagy testolaj formájában használják, melyeket a kamilla illóolajával gazdagítanak. A „kék kamillát” inkább a test felületén használják, például a gyulladt bőr és a bőrproblémák kezelésére, valamint annak ápolására. Illóolajában többek között a kamazulen vegyület is megtalálható. A kék festékanyag az illóolaj készítésekor, a vízgőz-desztilláció során keletkezik. A görcsoldó „római kamilla” más hatóanyagokkal rendelkezik, s emésztőrendszeri panaszok, valamint lelki problémák orvoslására használják. Ajánlják például hasi görcsök, menstruációs panaszok vagy emésztési problémák kezelésére, valamint a szeparációs szorongástól szenvedő gyermek megnyugtatására is.