Active Beauty
A gyógynövények ismét divatban – 4. rész

Nyári nyavalyák ellen jól fegyverkezve

A gyógynövények ismét divatban – 4. rész

Bedagadt lábak, rovarcsípések, piros szemek: ha a nyár kellemetlen kísérői felbukkannak, segítenek a gyógynövények! Az active beauty gyógynövényekről szóló sorozatának 4. része.

Ragyog a nap, az esték kellemesek, tulajdonképpen panaszra semmi okunk sem lehetne. Grillpartik, piknikezések a természetben vagy nagy strandolós pancsolások – nyáron mindenki megtalálja a neki való szórakozási lehetőséget. A nyár árnyoldalaival csak akkor szembesülünk, amikor az első kellemetlenségeket átéljük. A fejünk zúg, a lábaink bedagadnak, a szúnyogcsípések viszketnek vagy az emésztőrendszerünk mondja fel a szolgálatot.

De szerencsére még sincs okunk aggódni: „A természet kínálta gyógynövények segítségével ezeknek a problémáknak a többsége orvosolható” – mondja a bécsi gyógynövénykutató és coach, Püspök Anna.

Bepirosodott szemek

A szemvidítófű tea tökéletesen hűsíti és nyugtatja a gyulladt, bepirosodott szemeket.A kötőhártya-gyulladást a legtöbb esetben az UV-sugárzás, a por, a huzat vagy a medence klórtartalma okozza. Ám allergia vagy bakteriális fertőzés is állhat a gyulladás hátterében. A speciális zselés szemmaszkok vagy a szöszmentes anyagú, szemvidítófű-teával átitatott hűsítő borogatások megnyugtatják az irritált szemet. „Mivel a kamilla kivonata a szemet tovább irritálhatja, ebben az esetben jobb, ha nem alkalmazzuk” – mondja a gyógynövények szakértője. Ezzel szemben viszont a dm-ben is kapható, hialuronsavat tartalmazó szemcsepp segíthet a problémákon. Megnedvesíti a szem felületét, aminek köszönhetően a pirosodás is hamarabb lecseng. Amennyiben pár nap alatt nem múlik a pirosság, érdemes felkeresni egy szakorvost, kideríteni a kiváltó okot, majd azt lehetőség szerint kerülni.

Hólyaghurut

Nyáron a húgyutak különösképp ki vannak téve a fertőzéseknek, amiért általában a nedves fürdőruha, az izzadás általi folyadékvesztés és a hideg kövön való üldögélés a felelős. A legtöbb esetben az E.coli baktériumok állnak a probléma hátterében, melyek a húgycsőbe jutva ott elszaporodnak. Ha meleg vizes palackot helyezünk az alhasunkra, veszünk egy forró lábfürdőt, majd meleg zokniba bújunk, még időben elcsíphetjük a fertőzést. Püspök Anna szerint: „Támogatólag hatnak a medveszőlőlevélből, aranyvesszőből vagy a nyírfa leveléből főzött teák – ezek megfékezik az ártalmas baktériumokat és vízhajtó hatásúak.” A medveszőlő-, a nyírfalevél- vagy a C-vitamint is tartalmazó tőzegáfonya-kapszulát a nyaralásra is magunkkal vihetjük. Ami általában ugyancsak gyorsan segít: ha jó adagnyi frissen facsart citrom levét önmagában megisszuk. Ez savassá teszi a vizeletet, amit a baktériumok egyáltalán nem kedvelnek. A frissen reszelt torma antibakteriális hatása is jót tesz a hólyagnak. Amennyiben napok múltán sem múlik a gyulladás vagy belázasodunk, esetleg véressé válik a vizeletünk, orvoshoz kell forduljunk, aki valószínűleg antibiotikum-kúrát fog elrendelni. A legjobb megelőzési technikák: a nedves fürdőruhát azonnal vegyük le, igyunk sokat, méghozzá vizet vagy hígított áfonyalevet, az alkoholos italokat pedig kerüljük, mert a tömény alkohol irritálja a húgyhólyagot.

Rovarcsípések

A szúnyogok, a darazsak, a bögölyök és a hangyák is megzavarhatják pihenésünket. Ha keresztezik utunkat, általában kellemetlenséget is okoznak nekünk. Távoltartásukra természetes eszközöket is bevethetünk. A levendulás, mentás vagy citrusos éterikus olajok és az eukaliptuszos szúnyogriasztók elől menekülnek a repülő gaztevők. A csípés utáni viszketést enyhíti a zsályás, kamillakivonatot tartalmazó elsősegély spray. Hűt, ápol és megnyugtatja a szúrás helyét.

Egy tipp a modern gyógynövényboszorkányoktól: „Akinek ilyen épp nincs kéznél, a csípést hideg vízzel vagy jégkockákkal hűtheti, valamint a helyét ecettel, friss petrezselyemmel, lándzsás útifűvel vagy egy fél hagymával is bedörzsölheti.” Ez utóbbi gumójának éterikus olajai kellemesen hűsítenek, a kén pedig fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Ezeken túl a tiszta szegfűszegolaj is csillapítja a rovarcsípések utóhatásait.

Elnehezült lábak

Az elnehezült lábakra a hideg vizes lábfürdő a legalkalmasabb, melyhez adhatunk olyan gyógynövényeket is, mint a zsálya.A hőségben gyakran olyan érzésünk van, mintha súlyos köveket kötöttek volna lábainkra. Van rá megoldás: a hideg vizes lábfürdő, a hűsítő lábzuhany összehúzzák a kitágult véredényeket és lelohasztják a duzzadást. Ehhez a hűvös vízsugarat a vádlitól a bokáig először annak külső részén vezessük végig, tartsuk ott pár percig a tusoló rózsáját, majd térjünk vissza a belső oldalra.

„Egy zsályás hűtő lábfürdő is enyhülést hozhat – mondja Püspök Anna. – Egy csésze mezei zsurló tea elfogyasztása is vízhajtóként hathat.” A vörösszőlőlevél- és a vadgesztenye-kapszulák és -kenőcsök is jót tesznek a fáradt lábaknak. Megelőzésképp érdemes a forró napokon kerülni a direkt napsugárzást és a magas sarkú cipők viselését. Amikor csak lehet, polcoljuk fel lábainkat, valamint a jobb véráramlás érdekében hintázzunk rajtuk.

Napégés

Túl kevés, túl ritkán újrakent vagy túl későn felvitt naptej és már meg is van a baj, le is égtünk. Az elsősegély, ha bőrünk izzik és fáj: hideg zuhany és hűsítő aloé vera gél, fél óránként megismételve. Egy további klasszikus a házipatikából, mely enyhíti a napégés kellemetlen tüneteit: a körömvirág – orvosi kenőcs vagy tinktúra formájában. Püspök Anna az orbáncfűre esküszik: „Olajban áztatva pár hét alatt vörösre színeződik, ami egy csodaszer a napégésre. Hatását fokozza, ha pár csepp éterikus levendulaolajjal keverjük.” Az oldat felkenését követően az érzékeny bőrűek kerüljék a közvetlen napsugárzást. Ezeken kívül a gyógyföld is csökkenti a gyulladást.

Amennyiben ezek közül egyik sincs kéznél, elsősegélyt nyújthat az ecetes vizes borogatás, a túró vagy az uborka. Nagyon fontos ezen kívül, hogy sokat igyunk, mert a bőr a napégés által folyadékot is veszít.

Fejfájás

Az időjárás változásai, a hőség és a magas ózonértékek gyakran fejfájást idéznek elő. A legkézenfekvőbb megoldás a legjobb: húzódjunk az árnyékba és hűtsük a fejünket. A borsmenta és a gyömbér a rosszulléttel járó utazási betegség bevált ellenszerei – kandírozva nassolnivalóként vagy kapszula formájában is elérhetők. Érdemes még egy törülközőbe bugyolált jégakkut is a tarkónkra helyezni. Püspök Anna szerint: „Hűsítőleg és fájdalomcsillapítólag hat az éterikus borsmentaolaj alkalmazása is, melyet bázisolajjal elegyítve érdemes a halántékunkba masszírozni.” Az esetek többségében a vízhiány is felelős a fejfájásért. A forróságban 2-3 litert kellene innunk, a legjobb, ha langyos italokat fogyasztunk.

Emésztési problémák

Ismeretlen ételek, idegen baktériumok: gyomor- és bélrendszeri problémák keserítik meg sokak nyaralását. A hasmenést nem szabad csillapítani, mert a betegséget okozó baktériumok így tudnak a leggyorsabban távozni szervezetünkből. Az aktív szén megköti a méreganyagokat és segít tőlük mihamarabb megszabadulni. A kórokozókkal probiotikumokkal, élesztőkapszulával és cserzőanyagokkal vehetjük fel a harcot. A legegyszerűbb házi gyógyír a problémára egy a héjával együtt lereszelt alma vagy akár egy friss papaja. Elkészítése egyszerű, s nagyon hatásos.

Ha háborog a gyomrunk, akkor is fontos a bőséges folyadékbevitel főleg (tiszta) víz formájában, melyet borsmentateával is kiegészíthetünk. A folyadékba érdemes elektrolitokat tartalmazó port, pezsgőtablettát vagy literenként egy fél teáskanál sót és 5 teáskanál cukrot tenni. Ha belakmároztunk, a közérzetünk javítása érdekében a máj és az epe emésztőfunkcióit támogató növényi keserűanyagot tartalmazó kapszulákat és cseppeket is fogyaszthatunk. Püspök Anna elárulja: „Ha a túl zsíros ételek bántják gyomrunkat, az articsóka, a pitypang, a máriatövis és a kurkuma segítenek elmulasztani az égő érzést.”

Tudja meg, hogy lazulhat el a gyógynövények segítségével és ismerje meg, hogy mely gyógynövények mely gyógyszereket helyettesíthetik!

Mentés

Mentés

Mentés

Gyógynövények, amelyek jól jönnek nyáron

Szemvidítófű
Nomen est omen: a szemvidítófű vagy eufrázia egy igen népszerű gyógynövény, melyet főleg szembetegségek gyógyítására használnak, valamint speciális tinktúrák és cseppek hatóanyagaként gyakran alkalmazzák enyhe gyulladások, szemárpa vagy allergiás reakciók kezelésére. Augusztusban és szeptemberben érdemes szedni. Szemborogatás, öblítés és tea készítéséhez egy púpozott teáskanál füvet öntsünk le 1 csésze hideg vízzel, majd forraljuk fel. Hagyjuk pár percig állni, majd szűrjük le.

Körömvirág
Sárga és narancsszínű virágzata nem csupán dísznövényként nagyon dekoratív, hanem hasmenés, epeproblémák, menstruációs panaszok enyhítésére szolgáló teakeverék alapja is, illetve gyógy- és sebkezelő kenőcsöt is készítenek belőle. Mivel korábban úgy hitték, hogy mindig a hónapok első napján virágzik, a kalendáriumról kapta a nevét: calendula. Friss és ehető virágai feldobják a színes salátákat és italokat. Olívaolaj vagy sheavaj és méhviasz felhasználásával körömvirágkrémet magunk is készíthetünk. Támogatja a bőrregenerációt többek között sebek, rovarcsípések vagy napégés után, és segít a zúzódások és a ficamok kezelésében is.

Borsmenta
A borsmenta tea formájában fogyasztva enyhülést hozhat akut gyomor- és bélproblémák, valamint rosszullét esetén. Vigyázat! A túl gyakori fogyasztása az érzékeny gyomrot tovább irritálhatja. Aki akut gyomorfekélyben, gyomorégésben vagy refuxban szenved, jobban teszi, ha lemond a borsmentateáról, mert savat termel. Ez esetben a tea külsőleg fürdővízbe öntve vagy borogatásként is használható. A fejfájást csillapítja a homlokra helyezett borsmentateás borogatás, vagy egy pár csepp éterikus borsmentaolaj bázisolajjal elegyítve, a halántékba vagy a tarkóba masszírozva.

Medveszőlő
Az igazi medveszőlő a 13. évszázad óta ismert gyógynövény, mely időközben egyre ritkábban fordul elő és ezért védett is. Elsőként egy angol gyógynövénykönyv említette és húgyúti betegségek kezelésére ajánlotta. Hatóanyagai enyhén fertőtlenítő hatásúak és a baktériumok elszaporodását gátolják. Ezért keverik a medveszőlőlevelet előszeretettel vese- és hólyagteákba – gyakran más gyógynövényekkel (mint a mezei zsurló, az aranyvessző és a nyírfalevél) kombinálva. Terhesek, szoptató édesanyák és gyermekek fokozott óvatossággal fogyasszák a növény teáját.

Kamilla
Már az ókorban is a májproblémák, felfúvódások és gyulladások minden fajtáját, illetve légzőszervi megbetegedéseket gyógyítottak vele. Az igazi kamilla (Matricaria chamomilla) 20–50 cm magasra nő, szántó- földeken, parlagföldeken és szikes pusztákon terem, és májustól szeptemberig virágzik. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális és görcsoldó tulajdonságainak köszönhetően számos felhasználási területe létezik. Öblögetőként segít a fogíny- és torokgyulladás kezelésében, de számos kenőcs és krém is tartalmaz kamillát. Szemproblémákra ne alkalmazzuk – még akkor sem, ha ezt gyakran tanácsolják –, mert a főzetben megtalálható kis növényrészecskék a szemet tovább irritálhatják.

Mentés