Active Beauty
Gyógyszer az anyatermészettől

Csak természetesen

Gyógyszer az anyatermészettől

Hatékony gyógynövények hormonok helyett, fűszeres gyógynövénytea a fájdalomcsillapítók helyett: mindegyik női bajt kúrálja valamilyen gyógynövény.

A női testben zajló folyamatok ismerete – természetesen – mindig is a nők szakterülete volt. Bábaként évszázadokon át kísérték a várandós nőket és az anyákat, a gyógyítók pedig életük minden szakaszában segítik a nőket, hogy elérjék a teljes egészséget. „Ennek a több száz éves tudásnak fontos alapját képezi a helyi gyógynövények ismerete, ami az elmúlt néhány évben örvendetes reneszánszát éli a nőgyógyászatban” – mondja Alexandra Schnabl, a dm St. Pölteni munkatársa. A gyógynövénytan célja nem a tünetek elfojtása: inkább úgy tekintenek ezekre, mint üzenetekre, amiket a szervezet küld. „Mivel a fitoterápia enyhébben és lassabban hat, mint a hagyományos gyógyszerek, ezért egy kis türelemre van szükség hozzá. Ennek ellenére egyre nagyobb érdeklődés figyelhető meg a hagyományos orvosi terápiák kiegészítéseként alkalmazott kíméletes orvosságok iránt” – mondja Schnabl.

Természetes hormonok

A női hormonrendszer egy kifinomult áramkör, amelynek alkotórészei csodálatosan illenek egymáshoz. A fizikai vagy érzelmi stressz zavarokat eredményezhet, amire különböző jelek hívhatják fel a figyelmet: cikluszavarok, menstruációs görcsök, premenstruációs szindróma és a változókori tünetek a leggyakoribbak. Ezekben az esetekben a hormonális hatású gyógynövények kíméletes szabályozókként alkalmazhatók.

A hatóanyagok, amelyeket fitoösztrogéneknek hívnak, a zsályában és a fürtös poloskavészben is megtalálhatók. „A progeszteronhoz hasonló növények közé tartoznak a palástfüvek, a barátcserje, a jamsz és a parlagi ligetszépe” – magyarázza Alexandra Schnabl. Értékes kísérőjük lehet az örménygyökér, amelyet kúraszerűen, teaként fogyaszthatunk. A gyógynövény enyhíti a hormonális eredetű fejfájást, a koncentrációs zavarokat és a keringési problémákat.

EGYSZERŰEN ELLAZULNI A GYÓGYNÖVÉNYEK SEGÍTSÉGÉVEL

Növényi segítők

Azokon a hormonokhoz hasonlóan működő gyógynövényeken kívül, amelyek éghajlatunkon megteremnek, még sok más gyógynövény létezik, ami a női szervezetre valamilyen módon jó hatással van. Ezek közé tartoznak az őszirózsafélék, például a hegyi árnika, a körömvirág, a cickafark és a százszorszép, amelyek bizonyítottan „sebgyógyító” hatásúak. A bőrre és a nyálkahártyára gyakorolt kíméletes, gyógyító hatásukat évszázadok óta alkalmazzák a női alhasi problémák kezelésére.

Természetes antibakteriális hatóanyagaik remekül gyógyítják a húgyúti fertőzéseket. Az orvosi medvefű ebben különösen élen jár. Vizelethajtó, nyugtató és fertőtlenítő hatású, csírájában elfojthatja a hólyaghurutot, mielőtt antibiotikumra lenne szükség. Hatása még erősebb, ha a kezelés alatt odafigyelünk az alapvető élelmiszerekre: főleg zöldségeket fogyasztunk, és kerüljük a cukrot, a kávét, valamint a fehér lisztből készülő ételeket.

Az aranyvessző hasonló hatású, tinktúraként vagy teaként enyhíti a hiperaktív hólyag tüneteit, például a gyakori vizelési ingert és a vizeléskor jelentkező égető érzést. Andrea Florian, a LiquidWellness gyógynövényszakértője a libapimpó sokoldalú alkalmazására hívja fel a figyelmet görcsök esetén: „Hatását a nők már a középkorban nagyra értékelték, hiszen ez a gyógynövény segít a fájdalmas vérzésen és a gyomor-bélrendszer görcsein, ezért tejben főzve fogyasztották.” Ma a libapimpó-elixírek, -tinktúrák és -teák segítenek. Keverhetünk hozzá citromfüvet, hogy egy kissé frissebb íze legyen.

Tápanyagok és energiatartalékok

Bizonyos mezei gyógynövények vizelethajtó és „vértisztító” hatásúak: „Így hatással vannak a szervek méregtelenítésére: a bőrre, a májra és a vesékre” – magyarázza Stephanie Neuner gyógynövényszakértő, a jól ismert osztrák természetgyógyász, Hans Neuner unokája. A rendszeres gyógynövényes kúrák még a makacs túlsúlyproblémákra és ízületi problémákra is jó hatással vannak.

Fontos azonban, hogy naponta legfeljebb három csésze teát ajánlatos inni, a nap többi részében inkább szénsavmentes ásványvizet fogyasszunk. A máriatövist a legjobb ősszel és tavasszal májkúraként alkalmazni. Ehhez öntsünk egy teáskanálnyi magra forrásban lévő vizet, majd tíz perc után szűrjük le. Reggel ne fogyasszunk belőle, ebéd előtt fél órával és lefekvéskor igyunk belőle egy-egy csészével.

A klasszikus méregtelenítő gyógynövény azonban a csalán. Tavasszal a legjobb, ha friss hajtásait turmixként vagy teaként fogyasztjuk. Nyáron két-három héten át fogyaszthatjuk a csalánmagot fáradtság ellen. Erre a célra a következőképpen készítsük: egy teáskanálnyi magot mozsárban törjünk össze, és naponta háromszor vegyük be étkezés előtt.

A bőrhibákra Stephanie Neuner a következőket javasolja: „A teakúrát fogyó hold idején kezdjük, pitypanggal és nyírfával kiegészítve, mert ez serkenti az anyagcserét.” A gyógynövényszakértő szerint egy-egy gyógynövényt egyhuzamban legfeljebb két-három hétig alkalmazzunk, a keverékekkel meghosszabbíthatjuk ezt az időszakot.

GYÓGYNÖVÉNYEK: EGY MARÉK EGÉSZSÉG

Kozmetikumok a gyógynövénykertből

Végül, de nem utolsósorban, a gyógynövények csodálatos alapanyagai a készen kapható vagy a házi készítésű wellness termékeknek, ahogy Alexandra Schnabl hangsúlyozza: „A körömvirág, a citromfű, a menta, illetve a rózsa különösen népszerű összetevők a természetes kozmetikumokban.” A természetes bőrradírokat, masszázsolajokat, tonikokat, fürdősókat, testvajakat és hajkondicionálókat nagyon egyszerű házilag elkészíteni. Egyszerű recept egy csábító illatú és tápláló fürdőhabhoz: kezdje el engedni a fürdővizet, habverővel keverjen hozzá ¼ liter kókusztejet, adjon hozzá öt-öt csepp rózsaolajat és muskátliolajat – csupán ennyi kell a romantikus nyári esték érzéki örömeihez.

Gyógynövények és hatásuk

Pásztortáska

Szüret: Növő holdkor, ősz végéig.

Hatása: Már Hippokratész is alkalmasnak tartotta a méh kezelésére. Ajánlott teaként, orvosságként vagy homeopátiás szerként erős menstruációs vérzésnél, szülésnél vagy miómánál alkalmazni. Ezen kívül az orr- és ínyvérzésre is hatásos.

Recept: Keverjen össze 30-30 g csalánt, pásztortáskát és cickafarkot, valamint 10 g vérontó pimpót. Két teáskanálnyit forrázzon le vízzel, fedje le 10 percre, és napközben kortyolgasson el 2-3 csészényit belőle.

Aranyvessző

Szüret: A virágzási idő elején, augusztusban, növő holdkor.

Hatása: Az aranyvesszőről közismert, hogy erősíti a húgyivarszervi rendszert. Ezért ajánlott húgyúti fertőzések, vesekő és vesehomok megelőzésére. Alkalmazhatjuk teaként, tinktúraként (a receptjét lásd a palástfüveknél) vagy homeopátiás szerként. Hólyaghurut esetén a gyógynövényt egy ideig még akkor is kell használni, ha a tünetek enyhültek, esetleg megszűntek.

Recept: Forrázzon le 2 teáskanál szárított aranyvesszőt. Fedje le 10 percre, majd napközben igyon meg belőle három csészével.

Réti here

Szüret: A virágokat szeptemberig növő holdkor szedjük.

Hatása: A virágok tanninokat és hormonszerű izoflavonokat tartalmaznak. A nőgyógyászatban a réti herét ösztrogénhez hasonló és tumorellenes hatása miatt tartják nagyra. A menopauza alatt az izoflavonok enyhítik a hőhullámokat, alvászavarokat és a korral járó csontritkulást. A gyógynövény a bőrre öregedés gátló hatást gyakorol.

Orvosi körömvirág

Szüret: A virágokat nyáron és kora ősszel, növő holdkor szedjük.

Hatás: A körömvirág vagy calendula különlegessége a sebgyógyítás. Az ülőfürdő segít az intim területek panaszain. A körömvirágolajat vagy -krémet a friss műtéti sebekre is alkalmazzák. A begyulladt mellbimbókon, az érgyulladáson és az aranyéren segít a borogatás, ami 1 evőkanál körömvirág anyatinktúrából készül, amelyet 150 ml forró vízzel kell hígítani.

Recept: Az anyatinktúrához szedjen egy napos reggelen friss virágokat, vágja őket apró darabokra, és rétegezze őket egy tiszta pohárba, körülbelül a feléig. Öntse fel gyógyszertári alkohollal (legalább 40 százalékossal) a pohár pereméig, és sötét helyen hagyja állni négy hétig, majd szűrje le. Tároláshoz öntse át barna üvegcsékbe.

Palástfüvek

Szüret: A növény virágait és leveleit növő holdkor szedjük.

Hatása: A palástfüvek egyik gyógyszeres szekrényből sem hiányozhatnak. A nőgyógyászati problémák jolly jokere, teaként és tinktúraként is fogyasztható: Feszültség- és görcsoldó hatása menstruációs görcsökre kiváló, szabályozza a női hormonegyensúlyt is, és enyhíti a változókor tüneteit. A teherbeesést is elősegíti, különösen a barátcserjeteával kombinálva. Ezen kívül miómára és hüvelyi gyulladásokra is alkalmazzák.

Recept: Az anyatinktúrához mossa meg a friss fűszernövényt, rázza le róla a vizet, és vágja apróra. Tegye egy tiszta befőttesüvegbe, töltse meg a pereméig gyógyszertári alkohollal (legalább 40 százalékossal), tegye sötét helyre hat hétre, közben gyakran rázza fel. Szűrje le, öntse át barna üvegekbe. Ha sötét, száraz helyen tárolja, a tinktúra egy évig is jó marad.

Gyógyító erő a gyógynövényes polcról

Aki szeretné a gyógynövények gyógyító erejével természetes módon beállítani a hormonegyensúlyát, vagy enyhíteni a változókor kellemetlenségeit, de jobban szeret késztermékeket használni, annak Andrea Florian, a LiquidWellness gyógynövényszakértője a jó minőségű gyógynövényelixíreket ajánlja: „Ezeket a gyógynövény-kivonatokat a szervezet nagyon jól tolerálja, mivel a gyógynövények értékes hatóanyagai természetesek, így a szervezetben könnyen felszívódnak.”