Active Beauty
A böjt, és amit tudni érdemes róla

Dr. Renate Zach belgyógyász válaszol

A böjt, és amit tudni érdemes róla

Dr. Renate Zach belgyógyász beavat minket a böjt különböző változataiba, és a tisztító folyamat előnyeit is felsorolja.

Mit tesz a böjt az egészségért?

Fontos megjegyezni, hogy a böjt nem egyenlő a koplalással. A lényege az, hogy önkéntesen lemondunk a szilárd táplálékról és az élvezeti szerekről meghatározott időre, általában 7–14 napra. Mozgással, Kneipp-kúrával, pihenéssel, a méreganyagok távozásának serkentésével kombinálva a böjt ösztönzőleg hat a testre, a szellemre és a lélekre. A túlzsúfolt raktárak (víz-, só- és zsírtartalékok) kiürülhetnek. A belek, a máj, a vesék, a bőr és a tüdő ideális mértékben méregtelenítődhetnek. A minden emberre jellemző öngyógyító folyamatok mozgásba lendülnek. Az anyagcsere szabályozása és a harmonizáló hormonok termelése nemcsak a bőr megjelenését újítja meg, hanem jelentősen növeli a kreativitásunkat és az összpontosító képességünket.

ÍGY SZOKJUNK LE A ROSSZ ÉTKEZÉSI SZOKÁSOKRÓL!

Miért fontos, hogy a böjthöz szakértő segítségét vegyük igénybe?

Egy jól képzett böjtszakértő a böjtölés során nemcsak az egyéni lehetőségekkel és egyéni célokkal kapcsolatban segíti a böjtölőt, hanem támogatja őt abban is, hogy elérje ezeket. Ráadásul a szakértő felvilágosítást tud adni a böjt különböző fajtáiról és segít leküzdeni a böjt „mellékhatásait”, így például a fejfájást, a gyengélkedést és az éhségérzetet, amelyek főleg az első napokban fordulhatnak elő. A böjt szellemében cselekedve nem tehetjük azt meg, hogy a szervezetet ráállítjuk a böjtölésre, majd hirtelen megszakítjuk azt. Egy felkészült szakértő a megfelelő szakirodalmat is a kezünkbe tudja adni segítségül.

A böjtnek mely formája a legnépszerűbb napjainkban?

Nagyon népszerű a bázisböjt – ez egy kíméletesebb formája a böjtnek –, különösen azok az emberek kedvelik, akik egy kimerítőbb böjtöt nem tudnak vagy nem mernek vállalni. El kell kerülni a savas ételeket és italokat, például a húst, a halat, a tejtermékeket, a tojást, a cukrot, a gyümölcsleveket és szénsavas italokat, valamint az élvezeti szereket. Az étrend alapvető élelmiszereket, például zöldségeket, érett gyümölcsöket, salátákat és csírákat, mandulát, hidegen sajtolt olajokat, egyszerű leveseket és teákat tartalmaz. Tudatosan el kell kerülni a „lelki savasítókat”, vagyis a stresszt, a szorongást, a dühöt, az idegeskedést, a mozgás- és alvásmegvonást, de a túlzásba vitt sportolást is.

4 TÉVHIT AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁSSAL KAPCSOLATBAN

Véd a böjt bizonyos betegségek ellen?

Böjt alatt a teljesértékű élelmiszerek fogyasztását (bió, érett gyümölcsökét és zöldségekét, valamint helyi termékekét, melyeket a gazdaságosság és a fenntarthatóság jegyében termesztenek és árusítanak), egyfajta étkezési kultúrát, az egészségesebb életmód kronobiológia elveit és az egészségtudatosságot értjük. Egy helyesen alkalmazott böjt elvileg számos betegség lefolyását pozitívan befolyásolhatja. Segíthet az anyagcsere-betegségekben (diabétesz), elhízottságban, krónikus gyulladásos megbetegedésekben, szív-, és érrendszeri panaszokban, a vázrendszer és a kötőszövet megbetegedéseiben, krónikus fájdalom szindrómában, fibromyalgiában, hátfájásban, degeneratív gerincbetegségekben, allergiában, ételintoleranciában, migrénben, az emésztőrendszer betegségeiben, hormonális zavarokban(premenstruációs szindróma, változókori panaszok), bőrbetegségekben (akne, neurodermitisz, urtikária) szenvedőknek.

Az öt legkedveltebb böjtkúra

1. A sav-bázis diéta

Kezdőknek ajánlatos egy lúgosító kúrával kezdeni. A kúra célja, hogy a szervezet sav-bázis háztartását helyreállítsuk. A szervezet túlsavasodása kellemetlen telítettségérzéshez, szoruláshoz és gyomorproblémákhoz vezethet. Ezenkívül az anyagcsere is lelassul, amitől nyomottnak és fáradtnak érezhetjük magunkat.
Hét napon át főzzünk és együnk lúgosító ételeket. Mivel ez egy egyszerű és nem túl szigorú diéta, ezért érdemes egy évben többször is megismételni – például karácsony előtti vagy utáni „tehermentesítés” gyanánt.

2. A Buchinger-kúra

A diéta lényege, hogy teljes mértékben lemondunk a szilárd ételek fogyasztásáról, a szervezetünket takarékra kapcsoljuk, amely ezáltal elkezdi elégetni a fenekünkre és a csípőnkre rakódott zsírréteget. Ha kitartóak vagyunk, ez a léböjtkúra nagyon hatékonyan faragja le a kilókat, viszont betartása rengeteg önuralmat és önkontrollt követel.
A Buchinger-diéta egy „tehermentesítő” nappal kezdődik, melyen felkészítjük a testünket és lelkünket a böjtre, ezt követi öt lénap, majd következik a visszaállás időszaka, amely során folyamosan ékerülnek vissza a tápanyagok az étrendbe. A lénapokon higított gyümölcs-, és zöldségleveket, egy tál zöldségalaplevet és mézzel édesített teát fogyaszthatunk. Ásványvizet, vizet és gyógyteát a kívánt mennyiségben ihatunk hozzá.

3. A levesböjt

A levesdiéta kiváló módszer azok számára, akik nem bírják a koplalást, mert a kúra napi három meleg étkezést (levest) engedélyez, és ezáltal nem éljük át a „böjtsokkot”. Ezenkívül rendkívül praktikus, mivel a levest előre megfőzhetjük, és termoszba töltve magunkkal is vihetjük. A böjt megkezdése előtt érdemes afelől informálódni, hogy mely zöldségfajták jó levesalapanyagok és melyek kevésbé. Egy hétnél nem érdemes hosszabb diétát tartani, mert a szervezet egyre inkább hozzászokik a csekély kalóriabevitelhez. Ehelyett inkább iktassuk be ezt a kúrát gyakrabban az év során.

Figyelem: Az aktuális diéta megkezdése előtt informálódjon minél alaposabban a metódusról, és ha szükséges, kérje ki orvos tanácsát is.

4. Die F.X. Mayr-kúra

Ez a kúra segít a hektikusan étkezőknek tudatosabban enni, lassabban rágni és szervezetükre egy picit jobban odafigyelni. Elsősorban emésztési problémák, gyomorégés vagy gyakori fejfájás esetén lehet segítségünkre. Mindemelett nem mellékesen akár 5 kilótól is megszabadulhatunk. A böjt során minden nap meg kell ennünk 3 zsemlét, és meg kell innunk hozzá fél liter tejet. Ehhez jön még egy keserűsó oldat a bélben lévő lerakodások feloldásához. Elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel – víz és ásványvíz fogyasztása mellett különböző gyógynövénylevekkel is változatosabbá tehetjük az étrendünket.

5. A gyümölcsböjt

A kúra 3 napja alatt kizárólag gyümölcsöt lehet fogyasztani. Mindegy, hogy almát, narancsot, bogyós gyümölcsöket vagy ananászt eszünk – a vitaminok és a rostanyagok serkentik az anyagcsere folyamatokat és égetik a zsírt. Az egészet egy mézes almaecet oldat egészíti ki, melyet minden reggel korán meg kell innunk (ez vízteleníti a szervezetet) és természetesen sok vizet kell a kúra ideje alatt meginni. Legalább 2 litert kell magunkhoz venni, mivel a szervezetnek folyadékra van szüksége a méregtelenítéshez.